Profesyonel Kablo El Aletleri!!

Pabuç Sıkma

pabuc-sikma
 

Pabuç Sıkma

Dünyanın her noktasında artık elektrik insanlar için olmazsa olmaz şeklinde tanımlanıyor. Çünkü elektrik kullanımı ile beraber birçok işlem çok daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Elektriğin kullanımı esnasında herhangi bir sorunun olmasının engellenmesi adına elektrik nakli ve bağlantıları konusunda da gerekli olan konuların her birinin üzerinde özenle durulması gerekiyor. Pabuç sıkma ürünleri de üretimlerine başlandığı ilk günden bu yana elektrik bağlantılarında kullanılan ürünler arasında bulunuyor. Bir çeşit terminasyon ürünü olarak tanımlanan bu modeller, farklı boyutlarda ve malzemelerde üretilirler. Bu sayede de kullanım alanına göre en iyi sonuçların ortaya çıkartılması da mümkün hale gelmiş olur.

Pabuç Sıkma Başlıkları

Elektrik bağlantılarının terminasyonu için pabuç sıkma başlıkları kullanılır. Genel olarak bakıldığı zaman bu aletler elektrik kablolarının uçlarının bir araya getirilmesini, bu sayede de bağlantı yapılması çok daha kolay bir hale gelmiş olur. Pabuç sıkma başlıkları kullanılarak elektrik bağlantısının arzu edildiği gibi güvenilir hale gelmesi sağlanır. Bu başlıklar farklı malzemelerde ve boyutlarda üretilir. Bunlar bakır SKP pabuçlar, Alüminyum pabuçlar ve Bimetal pabuçlar olarak sıralanabilir. Yapılacak olan pabuç sıkma başlığı seçimi, kablonun çapının yanı sıra bağlanacak olan diğer bileşenlerin özelliklerine göre yapılmalıdır.

Kullanılacak pabuç sıkma başlığı modellerinin sıkımı manuel olarak yapılabileceği gibi mekanik olarak da gerçekleştirilebiliyor. Manuel olan pabuç sıkma başlıkları sıkma aracı ya da pense kullanılarak elle sıkılır. Mekanik pabuç sıkma başlıkları ise hidrolik veya bataryalı olarak kullanılarak sıkılabilir. Kullanılacak olan makine, pabucun sıkılması adına gerekli olan baskıyı sağlarken aynı zamanda da işlemi de çok daha hızlı bir hale getirir.

Üretilmekte olan pabuç sıkma başlıkları izolesiz ya da izoleli olarak insanların kullanımına sunulur. İzoleli olan pabuç sıkma başlıklarında pabucun çevre kısmı izolasyon malzemesi ile kaplıdır. Bu da pabuçta elektrik yalıtımını sağlarken aynı zamanda olası kısa devrenin de önüne geçilir. İzolesiz pabuç sıkma başlıklarının kullanılması esnasında ise pabucun yalıtımı için ekstradan işlem yapılması gerekir.

Güç jeneratörleri başta olmak üzere trafolar, güç dağıtım panoları, elektrik motorları gibi pek çok farklı elektrikli ekipmanın bağlantıları için pabuç sıkma başlıkları kullanılır. Bu başlıklar doğru şekilde takılmaları halinde elektrik bağlantılarındaki güvenliği çok daha üst düzeyde arttırarak elektrik arızalarını önlemesinin yanı sıra enerji verimliliğini de arttırır.

Pabuç Sıkma Pensesi

Elektrik bağlantılarındaki terminasyon işlemleri için kullanılan araçlardan bir diğeri de pabuç sıkma pensesidir. Bağlantıların çok daha güvenli hale gelmesini sağlayan bu penseler aynı zamanda yapılacak işlemlerin de çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlar. İlk olarak üretilmeye başlandığı zamanlarda her ne kadar çok daha az pabuç sıkma pensesi alternatifi kullanıcıların karşısına çıkmış olsa da günümüzde artık artan talep ile beraber konu hakkında çok daha etkileyici sonuçların ortaya çıkması sağlanıyor.

Kablonun çapının yanı sıra bağlantının yapılacağı diğer bileşenlerin özelliklerine göre pabuç sıkma pensesi seçimi yapılmalıdır. Bu penseler genel olarak çene bölümünde yer alan bir çift metal uçtan meydana gelir. Var olan bu uçlar, pabuçların tutulması ve daha sonrasında da sıkılması için kullanılır. Penselerin sap kısımları ise kullanacak olan kişinin çalışmasını mümkün olduğu kadar rahat şekilde sürdürebilmesi adına özel bir tasarıma sahiptir.

Manuel olarak da kullanılabilen pabuç sıkma pensesi için mutlaka pense konusunda gerekli olan bilgilere eksiksiz şekilde sahip olmak gerekir. Aksi durumda en kaliteli pabuç sıkma pensesi satın alınmış olsa dahi ortaya çıkacak olan sonuçlar istekleri yerine getirme bakımından sınıfta kalır. Manuel şekilde pabuç sıkma işlemi yapılmak istendiği zaman ilk olarak kabloların uçlarının pabuçlara yerleştirilmesi gerekir. Daha sonrasında ise pabuçlar pensenin çenesine yerleştirilir ve böylece sıkma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Kullanıcı tarafından yapılacak olan bu pabuç sıkma işlemi genel olarak iki ya da üç aşamaya sahiptir. Pabucun açık ucunun çenenin iç kısmına yerleştirilmesi ilk aşamadır. Pensenin saplarının sıkılması sonrasında pabucun ucunun sıkılması ikinci aşamadır. Son aşama ise pensenin saplarının serbest bırakılarak pabucun sıkılmasını tamamlanmasıdır.

Hidrolik pabuç sıkma pensesi modellerinde sıkma işlemi hidrolik basınç kullanılarak gerçekleştirilir. Manuel pabuç sıkma penselerine nazaran bu modeller daha yüksek güçlü pabuçların sıkılması aşamasında arzu edilen verimin elde edilmesini sağlar. Modellerde yer alan hidrolik basınç sistemi, sıkılacak olan pabuçların özelliklerine bağlı olarak ayarlanabilir. Üstelik bu pabuç sıkma penseleri kullanıcının güvenliğini sağlayarak sorunsuz şekilde gerekli sıkma işlemlerinin yapılmasını sağlar.

Özellikle de son dönemlerde konu pabuç sıkma makineleri olduğu zaman en fazla ön plana çıkan modellerden bir diğeri de bataryalı pabuç sıkma penseleri. Bu modeller, bataryadan güç alan motor kullanarak pabuç sıkma işlemini gerçekleştirir. Sıkılacak olan pabuçlar için yüksek oranda gücün gerektiği durumlarda, bataryalı pabuç sıkma penseleri ideal sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Çok yönlü bir kullanım sağlayan modeller sayesinde nerede olursa olsun fark etmez, pabuç sıkma işleminin yapılması gerektiği durumlarda ilgili işlemler son derece kısa sürede gerçekleştirilir.

Manuel pabuç sıkma penseleri 6mm2 den başlayarak 150mm2 ye kadar sıkma aralığına sahiptir. Hidrolik pabuç sıkma penseleri ise daha geniş bir sıkma aralığına sahip olup 6mm2 den 400mm2 ye kadar sıkma aralığına sahiptir. Bataryalı pabuç sıkma penseleri ise 6mm2 den 630mm2 ye kadar sıkma aralığına sahiptir ancak daha çok büyük ölçüler için tercih edilmektedir.

Instagram
Döviz Kuru Seçiniz
USD Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları