Profesyonel Kablo El Aletleri!!

Kablo Soyma

kablo-soyma

Kablo Soyma

Elektrik ve elektronik sektöründe kablo soyma işlemi sıklıkla gerçekleştirilir. En temel tamiri ile kablo soyma, bir kablonun üzerinde yer alan yalıtımı çıkartmak ya da kablo tellerini açığa çıkartmak adına yapılan işlemdir. Gerçekleştirilecek bu işlem yalnızca kabloları birbirine bağlamak için değil aynı zamanda kabloların cihazlara bağlanması ya da tamir edilmesi için de gerekli olabilir.

Düşünülenin aksine kablo soyma için bıçak ya da makas tarzı ürünler kullanılmaz. Kabloların hiçbir şekilde zarar görmeden hızlıca soyulabilmesi adına kullanılmak adına tasarlanmış pek çok farklı araç bulunuyor. Bu araçlar farklı şekillere ve boyutlara sahip olup kablo soyma işlemi esnasında gerekli olan doğru kesintinin yapılabilmesi adına özel olarak tasarlanır. Öyle ki kimi kablo soyma araçları, kullanılacağı kablo çapına göre ayarlanabilir. Bu da çok daha fazla esnekliğin ortaya çıkmasını sağlar.

Doğru araçların kullanılması halinde kablo soyma işlemi son derece kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Lakin yanlış aracın kullanılması ya da soyma işlemini yanlış yapmak sadece elektrik arızalarına sebebiyet vermez. Aynı zamana son derece ciddi yaralanmaların da ortaya çıkması anlamına gelir.

Klasik tarzdaki kablo soyma araçlarının yanı sıra profesyonel elektrikçiler için özel olarak tasarlanmış araçlar da yine günümüzde kullanıma hazır halde bulunur. Tasarlanmış olan bu araçlar doğru kesintiler yapılarak daha hızlı şekilde kablo soymak için üretildiğinden, verimli şekilde gerekli işlemlerin yapılmasını sağlarlar.

Olması gerektiği şekilde kablo soyma işlemini yapmak güvenlik açısından da oldukça önemlidir. Yapılacak işlem esnasında özellikle de kabloların üzerinde yüksek gerilim bulunuyorsa mutlaka güvenlik ekipmanlarının kullanılması gerekir. Bununla beraber kablo soyma işleminin yapılacağı alan mutlaka yeterli düzeyde havalandırılmalı ve işlem mümkün olduğu kadar dikkatli ve yavaş şekilde yapılmalıdır. Doğru şekilde kabloların soyulabilmesi adına ise doğru aracın seçildiğinden emin olmak gerekir.

Kablo Soyma Pensesi

Kabloların üzerindeki yalıtımı çıkartmak ya da kablo tellerinin kullanılması gerektiği durumlarda kullanılan kablo soyma pensesi, ilk olarak üretildiği zamanlardan itibaren sıklıkla kullanılan araçlardan bir tanesidir. Bu aracın temel yapısı ise ki kollu penstir. Kullanılan bu kollar, kablo tellerinin en iyi şekilde çıkmasını sağlamak adına birbirine sıkı şekilde tutturulur ve sonrasında kablo yalıtımının kesilmesi adına kesme bıçağı kullanılır.

Profesyonel elektrikçiler için özel olarak tasarlanılan kablo soyma penselerinin bazı modelleri, ayarlanabilir kablo çaplarına sahiptir. Bu da daha fazla esneklik sağladığı için farklı kablo çaplarında en hızlı ve verimli şekilde kabloların soyulmasını sağlar. Günümüzde kendi içinde çeşitli özellikleri barındıran kablo soyma penseleri olduğu için profesyonel kullanıcılar var olan modelleri inceleyerek içlerinden en uygun olanların seçimlerini yapabilirler.

Kablo Soyma Aleti

Kablo çapına, yalıtım malzemesine ve kablo tipine göre farklı çeşitleri bulunan kablo soyma aleti; sadece elektronik ve elektrik alanında değil doğru şekilde kullanılmaları halinde gerek evlerdeki gerekse iş yerlerindeki elektrik işleri için de kullanılabilir. Gerekli olan adımların üzerinde durularak bu araçların kullanımı sonucunda yapılacak olan kablo soyma işlemi, manuel olarak yapılacak işlemlere nazaran çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlar.

Doğru Kablo Soyma Aracı Nasıl Seçilir?

Her geçen gün profesyoneller için hazırlanılan kablo soyma ürünlerine karşı artan talep ile beraber konu hakkında çok fazla sayıda araç ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu aşamada ise seçimlerin doğru şekilde yapılmasının önemi ciddi anlamda artıyor. Doğru detayların üzerinde durmadan yapılacak olan seçim ne yazık ki isteklerin karşılanması bakımından yetersiz olur.

Seçilecek olan kablo soyma aracının mutlaka soyulacak kablo çaplarına uygun olması gerekir. Çünkü kablo çapı, aracın tasarımı açısından son derece önemlidir. Şimdilerde belirli kablo çaplarına göre soyma araçları bulunduğu gibi ayarlanabilir özelliğe sahip kablo soyma araçları vardır. Özellikle de farklı çaplardaki kabloların soyulmasının istenmesi durumunda bu araçlar arasından seçim yapılabilir.

Sorunsuz bir şekilde kablo soyma işleminin yapılabilmesi adına aracın keskin bıçaklara sahip olması da yine üzerinde durulması gereken önemli detaylar arasında kendine yer buluyor. Seçilecek aracın bıçakları ne kadar keskinse, kablo soyma işleminde kabloya zarar vermeden hızlıca gerekli işlemlerin yapılabilmesi o kadar kolay olur. Satın alınan aracın uzun süreler boyunca kullanılabilmesi adına bilenebilir bıçaklara sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Son dönemlerde farklı tasarımlara sahip olan kablo soyma araçları profesyonellerin karşılarına çıkıyor. Var olan bu alternatifler içinden seçim yaparken kullanım kolaylığına da dikkat edilmesi gerekiyor. Kullanacak kişinin eline rahatça oturacak olan kablo soyma aracı, çok daha güvenli şekilde gerekli işlemlerin yapılmasını sağlar.

Güvenlik, özellikle de elektrik ile alakalı işlemlerde son derece önemlidir. Çalışmayı yapan kişinin herhangi bir sorunla karşılaşmasının engellenmesi adına kablo soyma aracının gerekli güvenlik özelliklerine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Bıçaklar, kullanılmadığı zaman kilitlenebilmeli ya da koruyucu kapaklara sahip olmalıdır. Böylelikle kablo soyma işlemi son derece hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirilir.

Instagram
Döviz Kuru Seçiniz
USD Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları