Profesyonel Kablo El Aletleri!!

Kablo Makası

kablo-makasi
 

Kablo Makası

Elektrik kablolarının kesilmesi alanında kullanılan kablo makası modelleri; özellikle de son dönemlerde kendi içerisinde farklı özellikleri barındıran çeşitleri ile bu alanda sıklıkla tercih ediliyor. Kablo makası, sahip olduğu özel tasarımları ile kullanım esnasında rahatlığı ön plana çıkartmayı hedefler. Makasın tasarımının incelenmesi sırasında da görülebileceği üzere kabloların kesilmesi adına özel şekilde tasarlanmış olan bıçaklar giyotin tipinde veya açık ağızlı olarak ikiye ayrılır.  Makas iki sapa sahiptir. Bu makaslar bakır, alüminyum kablolar ve çelik telleri kesmek için kullanılır.

Kablo makasları farklı boyutlarda ve şekillerde insanların karşılarına çıkıyor. Küçük olan kablo makası modelleri hobi projelerinde ya da elektronik cihazlar için kullanılır. Daha büyük yapıdaki kablo makasları ise bina elektrik tesisatının yanı sıra endüstriyel tesislerde, yeraltı enerji nakil hatlarında, havayi enerji nakil hatlarında de kullanılır. Kimi kablo makası modelleri, kesim kuvvetini arttırmak adına ekstra uzun kollarla donatılmış olabilir. Bunun yanı sıra hidrolik ve bataryalı olan modelleri de vardır.

Kablo Makası Nasıl Kullanılır?

Her geçen gün çok daha fazla isim tarafından çeşitli sektörler içerisinde kablo kesme makaslarının aktif olarak kullanılmaya başlandığını görmek mümkündür. Kimileri bu makasların kullanımının zor olduğu düşüncesine sahip. Ancak gerekli olan adımların üzerinde durulması ile son derece kolay bir şekilde gerek kablo kesme işlemleri yapılabilir. Bu aşamada ilk olarak kesilmek istenilen kablo parçası ile alakalı boyut belirlemesinin yapılması gerekir.

Sonrasında ise kablo makası çenesi, kablonun etrafında yer alan yalıtımın sıyrılması ya da soyulması adına kullanılır. Kablo yalıtımının çıkartılmasından sonra makasın sahip olduğu keskin bıçak, kabloda bulunan bakır veya alüminyum teli kesmek adına kullanılır. Farklı ihtiyaçların giderilmesi adına kullanılmakta olan kablo makasları konusunda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Bunların başında gelen ise seçilecek olan kablo makasının kesim işlemi için tercih edilecek kablo türüne uygun olması. Aksi durumda seçilecek olan makas ne kadar kaliteli olursa olsun fark etmez arzu edilen performansın ortaya çıkmasını sağlamaz.

Bununla beraber seçilecek kablo makası modelinin sapı, rahat şekilde tutulacak ve kullanacak kişinin elinde kaymayacak tarzda olmasının önemi son derece büyüktür. Bu sayede kablo kesimi esnasında herhangi bir sorunun ortaya çıkması da engellenmiş oluyor. Güvenli bir şekilde kablo makasının kullanılması adına doğru modelin seçilmesinin yanı sıra gerekli olan tüm güvenlik ekipmanlarının da çalışmalar esnasında giyilmesi gerekir.

Kesilecek kabloda elektrik akımının olmamasına özellikle dikkat edilmeli ve öncesinde topraklama işlemi yapılarak kablo üzerinde bulunan elektrik ekdeksinin alınması gerekmektedir.

Kablo Makası Çeşitleri

Her ne kadar konu kablo makası olduğu zaman insanların bir kısmı yalnızca klasik tarzdaki modellerin kullanımlarına sunulduğu düşüncesinde oluyor. Gerçekte ise kullanım alanına göre en iyi çözümlerin elde edilebilmesi adına farklı çeşitlerde makaslar üretilmeye devam ediliyor.

Hidrolik kablo kesme makası: Hidrolik basıncın kullanılması ile elektrik kablolarının kesilmesi için tasarlanılan bu kablo makası, kendi içinde farklı modelleri barındırması sayesinde arzu edilen sonuçların elde edilmesini sağlıyor. Hidrolik pompa, hidrolik silindirler ve kesme bıçağından oluşan modelde kesme işlemi hidrolik basınç aracılığı ile gerçekleştirilir. Hidrolik kablo makasları diğer kablo kesme makaslarına oranla çok daha güçlü bir yapıda olmasından dolayı daha büyük kabloların çok hızlı kesilmesini sağlar.

Hidrolik kablo makası ağırlıklı olarak endüstriyel tesisler başta olmak üzere limanlarda, elektrik hatlarında ve madencilik gibi farklı sektörlerde tercih ediliyor. Büyük kabloların hızıca ve çok az bir güç harcayarak kesilmesini sağlayan bu makaslar, diğer kablo makaslarına oranla çok daha güvenli olması sebebiyle tercih ediliyor.

Bataryalı kablo makası: Elektrik kablolarının kesiminde kullanılan bu kablo makası çeşidi, keskin bir bıçak ve yüksek performanslı motor sayesinde kabloların çok daha hızlı şekilde kesilmesini sağlar. Bataryalı olan kablo makasları, farklı boyutlara sahip olan kabloların kesilmesi adına çeşitli bıçaklar ile beraber gelir. Yüksek kaliteli çelikten yapılmış olan bu bıçaklar, sahip oldukları keskin kenarları sayesinde kabloların kolaylıkla kesilmesini sağlar.

Bununla beraber kimi bataryalı kablo makası modelleri otomatik kesme özelliğini içerisinde barındırıyor. Bu özellik sayesinde kablo kesme işlemi çok daha hızlı ve verimli hale geliyor. Aynı zamanda var olan özellikle beraber kişiler hiçbir şekilde efor sarf etmeden kabloları kesebilirler. Çevre dostu olarak görülen bu kablo makasları aynı zamanda modeline bağlı şekilde farklı oranlarda enerji tasarrufu da sağlar.

Şarj edilebilir bataryaya sahip olan kablo makası modellerinde insanların şebeke elektriğine gereksinimi olmaz. Bu sayede de arzu edilen her yerde kablo makası kullanılarak kabloların rahatlıkla kesilmesi mümkün hale gelmiş olur. Aynı zamanda bataryalı olan kablo makasları klasik tarzdaki kablo makaslarına nazaran daha az miktarda enerji tüketirler.

Elektrik enerjisinin iletilmesini sağlayan kabloların hem hızlı hem de zarar görmeden kesilebilmesi adına doğru kablo makası seçiminin yapılması günümüzde artık çok daha büyük bir öneme sahip oluyor. Gerekli detayların üzerinde durularak yapılacak seçim ile beraber kablo kesme işlemi çok daha kolay bir hale gelmiş oluyor.

Instagram
Döviz Kuru Seçiniz
USD Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları