Profesyonel Kablo El Aletleri!!

Kablo Kesme

kablo-kesme

Kablo Kesme

Günümüzde farklı alanlardaki ihtiyaçların en iyi şekilde giderilebilmesi adına pek çok farklı ürün ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu ürünler sayesinde de daha öncesinde son derece zorlu şekilde yapılan işlemler, kolay ve güvenli şekilde yapılabiliyor. Kablo kesme makasları, elektrik kablolama işlemlerinde ve elektrik tesislerinde sıklıkla tercih edilen bir kesici alet olarak tanımlanabilir. Özellikle de elektrik kablolarının kesilmesinin gerektiği durumlarda işlem çok daha hızlı bir hale gelir ve kesme işlemlerinin daha güvenli bir hale gelmesini sağlar.

Gerçekleştirilecek kablo kesme makası incelemesi esnasında da görülebileceği üzere ağırlıklı olarak karbon çeliği ve çelik gibi son derece sert malzemelerden üretilir. Genel olarak bu malzemelerin kullanımı, makasın dayanıklılığını arttırdığı gibi kesme işlemi sırasında makasın bükülmesinin de önüne geçer. Genel olarak bu makaslar son derece ergonomik bir tasarıma sahip olup kullanacak kişinin eline tam olarak oturacak şekilde şekillendirmeleri ile ön plana çıkar.

Kullanıma sunulan kablo kesme makaslarının dişli kısımlarında, kesme işleminin gerçekleştirilmesi adına çeneler yer alır. Bu çeneler, kesme işlemi esnasına kablonun üzerinde kuvvet uygulayarak kablo parçalarının kesilmesini sağlar. Farklı boyutlarda üretilmiş olan kabloların kesilmesi adına farklı özelliklere ve boyutlara ait kablo kesme makasları vardır. Yani nispeten daha küçük olan kabloların kesilmesi adına kullanılan kablo kesme makasları ile büyük kabloların kesilmesi adına kullanılan büyük kablo kesme makasları arasında farklılıklar bulunur.

Düşünülenin aksine kablo kesme makasları yalnızca elektrik kablolama işlerinde ve elektrik tesislerinde kullanılmaz. Bununla beraber elektrik bakım ve onarım işlemleri için de sıklıkla kablo kesme makasları kullanılır. Son derece güçlü ve sağlam bir yapıya sahip olan bu makaslar hem kablolara hem de kullanıcılara zarar verme riskini ortadan kaldırmayı başarır.

Hidrolik Kablo Kesme Makası

İlk olarak üretimine başlandığı zamanlardan itibaren kullanımına hız kesilmeden devam edilen hidrolik kablo kesme makası, başta elektrik ve elektronik sektörü olmak üzere pek çok farklı endüstride aktif olarak kullanılır. Bu makas modeli kabloların kesilmesinin yanı sıra kesilmiş olan kabloların düzenlenmesi amacı ile de tercih edilir. Hidrolik kablo kesme makaslarının temel kullanım prensibi, hidrolik basınç aracılığı ile kablo kesme işleminin gerçekleştirilmesine dayanır.

Hidrolik pompa tarafından sağlanılan basınç ile çalışan bu kablo kesme modelinde pompa, hidrolik sıvıyı hareket ettirip hidrolik silindiri devreye sokar. Daha sonrasında ise hidrolik silindir kesme bölgesinde yer alan kabloları sıkıştırarak kesme işlemini gerçekleştirir. Oldukça hızlı bir şekilde yapılan bu işlem sonucunda ortaya oldukça etkili sonuçlar çıkar.

Cırcırlı Kablo Kesme Makası

Yapılmak istenilen kablo kesme işlemi için özel olarak tasarlanan el aletlerinden bir diğeri de cırcırlı kablo kesme makası. Bu makas modelleri klasik tarzdaki kablo kesme makaslarına nazaran çok daha hassas ve keskin şekilde kesimlerin yapılmasını sağlar. Cırcırlı kablo kesme makası genel olarak iki kesici aletin birbirine karşı hareket etmesinden meydana gelir. Var olan iki kesici alet genel olarak iki sap arasına yerleştirilmiş olan menteşe ile birbirine bağlıdır. Kesici aletlerin biri hareketli iken diğeri sabittir ve cırcırlı bir mekanizma aracılığı ile birbirine bağlanır. Cırcırlı kablo kesme makasının farklı kablo tiplerinde kullanılması adına kendi içinde farklı çeşitleri bulunur.

Bataryalı Kablo Kesme Makası

Geleneksel tarzdaki kablo kesme makaslarına nazaran çok daha kolay ve hızlı bir kesim elde etmek isteyenler; bataryalı kablo kesme makası ile aradıklarını en iyi şekilde bulmayı başarıyorlar. Bu modellerde kablo kesme makası kabloların üzerine yerleştirilir ve makasın kesici kısmı kablonun üzerinde hareket ettirilir. Bu hareket ile beraber de bataryalı makas kabloyu hızlı ve keskin şekilde kesmeye başlar.

Kablosuz kullanıma sahip olan bataryalı kablo kesme makasları; kullanıcının hareket kabiliyetini arttırmasının yanı sıra çok daha rahat bir şekilde kabloların kesilmesini de sağlar. Özellikle yeni modellerde batarya göstergeleri de yer alıyor. Bu sayede bataryadaki enerji oranı takip edilerek rahatlıkla kablo kesme işlemlerinin yapılması sağlanır.

Yüksek kaliteli çelik bıçaklara sahip olan bataryalı kablo kesme makasları, son derece uzun ömürlü bir yapıya sahip olmaları ile biliniyor. Böylece doğru şekilde kullanılmaları ve gerekli bakımlarının yapılması ile beraber son derece uzun süreler boyunca makastan maksimum verim almak mümkün hale geliyor. Tabi ki bu aşamada kablo kesme makasının kullanımı konusunda gerekli bilgilere sahip olmanın önemi de son derece büyük.

Tasarım konusunda yapılacak incelemeler sırasında da görülebileceği üzere ilk olarak üretilmeye başlandıkları zamanlardan itibaren bataryalı kablo kesme makasları son derece ergonomik bir tasarıma sahiptir. Makasın kolaylıkla kavranmasını sağlayan bu tasarım aynı zamanda çok daha rahat hareket edilmesini de mümkün hale getiriyor. Kendi içinde farklı modelleri barındıran bu kablo kesme makasları sayesinde ince ya da kalın fark etmeden kullanılacağı alana göre en doğru makas seçilebilir. Ardından da son derece güvenli ve hızlı şekilde kabloların doğru ölçülerde kesilmesi sağlanır.

Instagram
Döviz Kuru Seçiniz
USD Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları