Profesyonel Kablo El Aletleri!!

İletken Makası

iletken-makasi

İletken Makası

Elektrik devrelerinde kullanılan iletken makası, iki ayrı elektrik devresini birbirinden izole etmek adına tercih edilen bir araçtır. İletken makasının temel işlevi ise bir devrenin güveni şekilde kesilerek izole edilmesini sağlamak şeklinde tanımlanabilir. Diğer bir tarafta ise elektrik devresindeki bir bölümün izole edilmesi amacı ile de kullanılabilir. Enerjinin ulaştığı diğer cihazların devrelerine müdahalede bulunmadan onarım yapılmak istendiği zaman iletken makası kullanılabilir.

Elektrik enerjisinin akla gelen gelmeyen çok fazla alanda kullanılıyor olması ile beraber bu enerjinin kullanımın çok daha güvenli hale gelmesi adına kullanılan araçlar ve özelikleri hakkında da gelişmeler devam ediyor. İletken makası modelleri, elektrik devrelerinin mümkün olan en güvenli şekilde kesilebilmesini ve izole edilmesini sağlayan son derece önemli araç olarak biliniyor. Yalıtkan maddelerin güvenliği ve dayanıklılığı ile beraber pek çok farklı alanda uygulanabilir. Aynı zamanda elektrik ile çalışan cihazların bakım ve onarım işlemleri esnasında insanlara yardımcı olur.

İletken Makası Nerelerde Kullanılır?

Elektriğin kullanımının her geçen gün gelişmesi ile beraber kullanılmakta olan yardımcı araçlarda da farklılıklar ortaya çıkmaya devam ediyor. Yalnızca iletken makası değil farklı makas ve kablo modelleri de yine üretimine başlandığı ilk zamanlardan itibaren kullanım alanına göre en iyi performansın ortaya koyulması adına kullanılıyor. Başta kabloların montajı olmak üzere bakımı ve onarımı gibi farklı işlemler için iletken makası rahatlıkla tercih edilebilir. İletken makası modelleri, üzerinde kullanılacağı kablonun incelik ve kalınlık durumuna göre farklılıklar gösterebilir.

Birçok kişinin bu aşamada seçilecek iletken makası modelleri konusunda akıllarında soru işaretleri oluşabiliyor. Gerçekte ise var olan iletken makasların her birinin işlevleri aynıdır. Bu aşamada kullanımı esnasında en iyi sonuçların elde edilebilmesi adına farklı boyutlara sahiptir. Böylelikle nerede kullanım adına iletken makasına ihtiyaç duyuluyorsa, buna göre başarılı bir şekilde seçimin yapılması sağlanır.

İletken Makası Çeşitleri

Hali hazırdaki elektrik akımının kesilmesi ya da açılması adına kullanılan elektrik araçlarından bir tanesi olan iletken makası, kullanım amacına göre farklı çeşitlere sahiptir.

  • Manuel iletken makası: Elle kontrol edilen bu iletken makası türü daha çok küçük tellerin kesilmesi adına kullanılır.
  • Hidrolik iletken makası: Hidrolik basınç ile kontrol edilen iletken makası çeşidi, büyük tellerin kesilmesi gerektiği zaman bu makaslar arasından rahatlıkla seçim yapılabilir.
  • Pnömatik iletken makası: Kontrolü hava basıncı ile yapılan bu iletken makası ağırlıklı olarak orta büyüklüğe sahip kabloların kesilmesi adına tercih edilir.
  • Elektrikli iletken makası: Büyük kabloların ve tellerin kesilmesi gerektiği zaman, elektrikli iletken makasının kullanılması gerekir. Bu makas çeşidi, motorlu bir mekanizma kullanılarak kontrol edilir.
  • Manyetik iletken makası: Manyetik alanın kullanılması ile kontrol edilen iletken makası çeşidi özellikle de yüksek gerilim hatlarında yer alan tellerin kesilmesi adına kullanılan bir makas çeşididir.
  • Optik iletken makası: Fiber optik kabloların sorunsuz bir şekilde kesilebilmesi için üretilmiş olan optik iletken makası, kullanılmak istendiği alana göre özel bir tasarıma sahiptir.

Doğru şekilde iletken makasının seçilebilmesi adına kesilecek malzemenin yalnızca boyutuna değil aynı zamanda özelliklerine ve şekline de dikkat edilmesi gerekir.

İletken Makası Nasıl Kullanılır?

Elektriğin öneminin ve kullanım alanının her geçen gün son derece geniş bir kapsamda artmaya devam etmesi ile beraber bu sektör içerisinde yer alan çalışanların kullanmaları gereken el aletleri konusunda da ciddi anlamda çalışmalar yapılmaya başlanmış durumda. Gerçekleştirilen üretim esnasında güvenliğin her zaman ön planda tutulması gerekir. Çünkü elektriğin yer aldığı bir alanda meydana gelebilecek en ufak bir yanlış, beraberinde ne yazık ki çok daha ciddi sorunları getirebilir. İletken makası üretimi esnasında da bu konunun üzerinde özenle duruluyor.

Sap kısmının özenle izole edilmiş olduğu iletken makası modelleri, bu sayede meydana gelebilecek olumsuzlukların önlenmesi adına da başarılı bir adım atar. İletken makaslar, montaj işlemi esnasında ya da farklı bir ihtiyacın yerine getirilmesi aşamasında elektrik kablolarının doğru ve sorunsuz şekilde kesilmelerini sağlar. Genel olarak konu kablo kesme işlemi olduğu zaman pek çok kişi bu işlemi son derece basit gibi görülebiliyor.

Gerçekte ise elektrik kablolarının kesilmesi esnasında yalnızca güvenlik konusuna dikkat etmek yetmez. Aynı zamanda doğru iletken makası seçiminin yapılmasının önemi son derece büyüktür. Yapılacak olan kablo kesme işlemi için doğru basınç kuvvetini sağlayacak makası seçmek gerekiyor. Kullanımına göre manuel ya da elektrikli iletken makası çeşitlerinin incelenmesi sonrasında en doğru model seçilir. Daha sonrasında da belirtilmiş olan uzunluktaki kablolar dikkatli bir şekilde kesilir.

Farklı malzemelerden üretilmiş olan kabloların kesilmesi adına çeşitli özellikleri içerisinde barındıran iletken makası çeşitleri bulunuyor. Kullanılacağı alana göre seçilecek olan iletken makası, kablonun kesme işlemi esnasında zarar görmesini engelleyecek özel bir ağız yapısına sahiptir. Bu da hem kesimde kolaylığı hem de gerekli işlemlerin güvenli ve en a zorluk yaşanmamasını sağlar.

Instagram
Döviz Kuru Seçiniz
USD Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları