Profesyonel Kablo El Aletleri!!

İletken Kesme

iletken-kesme

İletken Kesme

Elektrik ve elektronik sektöründe gerçekleştirilen çalışmalar esnasında yalnızca yapılacak işlemler hakkında gerekli bilgilere sahip olmak yetmez. Aynı zamanda doğru ekipmanlar kullanılarak hem işlemlerin hızlı hem de güvenli şekilde yapılması mümkün hale gelmiş oluyor. İletken kesme araçları, elektrik akımının kesilmesi adına kullanılan ve bununla beraber elektrik devrelerinde var olan parçaların birbirinden ayrılmasını sağlayan araçlar olarak bilinir.

Kullanım için özel olarak tasarlanan iletken kesme araçları; kabloların, tellerin ve diğer iletken malzemelerin kesilmesi adına tercih edilir. Özel olarak tasalanan bu ürünler, son derece keskin olan bıçaklara sahip olup çoğu zaman tungsten karbür ve sertleştirilmiş çelik gibi malzemelerden imal edilerek kullanıcılara sunulur. İletken kesme araçları farklı çaplara sahip olan kabloların rahatlıkla kesilebilmesi adına özel olarak tasarlanan kesme ağızlarına da sahip olabilirler.

En yüksek verim ile kullanılabilmesi adına günümüzde iletken kesme araçları kendi içlerinde farklı tiplere sahip olabilir. Hali hazırda bu modeller, pense tarzındaki kesicilerden daha büyük kesicilere kadar geniş bir yelpaze üzerinden kullanıcılara sunulur. Pense tipi olan iletken kesme araçları daha çok küçük iletkenlerin kesilmesi adına ideal ürünlerden bir tanesi olarak görülür. Kullanımı kolay ve taşınabilir yapıya sahip olmasından dolayı gerek ev ve iş yerlerinde gerekse çalışma yapılacak olan farklı alanlar için rahatlıkla tercih edilir. Büyük boyutlu olan kesiciler ise ağırlıklı olarak endüstriyel ortamlarda kullanılması adına üretilmiş olan araçlardır. Bunlar, daha kalın olan kabloların kesilmesi adına tasarlanır.

Üretimine ilk olarak başlandığı zamanlardan itibaren iletken kesme araçları farklı tiplere sahip olmasından dolayı kullanım sırasında en iyi sonuçların elde edilmesini sağlamasının yanı sıra ergonomik tasarımları ile de ön plana çıkar. Var olan bu tasarım da kişinin iletken kesme aracını çok daha kolay kullanabilmesinin yanı sıra daha az yorulmasını sağar. Bununla beraber kim iletken kesme araçlarında kullanacak kişinin işlemler esnasında elinin kaymaması adına kaymaz kaplama da yer alır.

Elektrikli cihazların, ev aletlerinin ve elektronik ürünlerin üretimi esnasında iletken kesme araçlarının kullanımının önemi son derece büyüktür. Bunlarla beraber elektrik tesisatı işleri gibi ağırlıklı olarak endüstriyel alanlarda yapılan işlemler için de sıklıkla tercih edilir. İletken kesme araçları kesme işleminin çok daha verimli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlar.

İletken Kesme Makası

Elektrik ve elektronik sektöründe tercih edilen iletken kesme makası, elektrik kablolarının doğru şekilde kesilebilmesi adına özel olarak tasarlanan araçlardan bir tanesidir. Bu makaslar sahip oldukları keskin bıçaklarının yanı sıra özel şekilde tasarlanmış kesme ağızları ile beraber çok daha düzgün ve hassas bir şekilde kesim yapılmasını sağlar.

Çeşitli alanlarda kullanılıyor olmasından dolayı iletken makası modelleri hangi işlem için kullanılacağının yanı sıra tasarımına göre de kullanıcılarına aradıklarını en iyi şekilde vermeyi başarır. Kaliteli materyallerden üretilmiş olan bu makaslar, korozyona karşı dayanıklı olmalarının yanı sıra uzun süreler boyunca da kullanıma uygundur.

İletken Makası Nasıl Kullanılır?

Elektrik kablolarının kesilmesi için özel olarak tasarlanan iletken makası eğer ki doğru şekilde kullanılırsa, kesim işleminin son derece güvenli ve hızlı olmasını sağlar. Ancak doğru adımların üzerinde durulmadan yapılmak istenecek olan kesim işlemi ne yazık ki beraberinde istenmeyen sorunları getirebilir. Böylesi bir durumun olmasının engellenmesi adına ilk aşamada kullanılmak istenilen iletken makasın doğru boyuta sahip olduğundan emin olmak gerekir. Çünkü küçük bir iletken makas ile kalın kablo kesmek istendiğinde kablo kesilmeyeceği gibi ciddi bir zarar ortaya çıkar. Seçilecek makasın bıçakları, kablo çapından daha büyük bir yapıda olmalıdır.

Kablo kesme işlemine başlanmadan önce kablonun güç kaynağından çıkartıldığından emin olunmalıdır. İletken makası ile kablo kesimi yaparken kabloda elektrik akımının olmaması, hem kablonun bağlı olduğu cihazın hem de kullanıcının güvenliği için son derece gereklidir. Kablonun kesimi için doğru yerler belirlenmelidir. Hangi ölçüde kesim yapılmak istendiğinin belirlenmesi, işlemlerin hiçbir sorun ortaya çıkmadan kısa bir süre içerisinde yapılması anlamına gelir.

Sonraki aşamada iletken makası kablo üzerine yerleştirilir. Makasın ağız kısmı kablo yüzeyine tamamen oturmalıdır. Aksi durumda kablo düzgün bir şekilde kesilmez. Makas sıkı bir şekilde kavranmalı ve kablonun kesilmesi adına bıçaklar dikkatlice kapanmalıdır. Bu aşamada bıçakların kablo yüzeyinde yer alan bütün telleri kestiğinden emin olmak gerekir. Kesme işleminin tamamlanmasından sonra makasın bıçakları açılmalı ve kesilmiş olan kablo parçası dikkatli şekilde çıkartılmalıdır. Adımların doğru olarak atılması ile beraber kablo tam olarak kesilmiş olur. Kablo kesimi sonrasında bağlantıların daha güvenli yapılabilmesi adına kablo ucunda yer alan keskin kenarlar törpü ya da bıçak bileme taşı ile düzeltilebilir.

Uzun süreler boyunca iletken makası kullanarak kablo kesme işlemini gerçekleştirmek isteyenler, yalnızca kabloların kesimi konusuna değil aynı zamanda bu kesim araçlarının bakımına da dikkat etmek gerekiyor. Temizlik ve bakım onarım işlemlerine dikkat edilmesi ile beraber kablo kesme işlemlerine sorunsuzca devam edilebilir.

Instagram
Döviz Kuru Seçiniz
USD Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları